Mobilya Yenileme Seçenekleri Dekorasyon uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri, evimizde kullandığımız eşyalar da bir o kadar öne...

aladagmobilya

aladagmobilya

aladagmobilya

8 10 99

Mobilya Yenileme Seçenekleri


Dekorasyon uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri, evimizde kullandığımız eşyalar da bir o kadar önem kazanmıştır. Bunlardan en önemlileri de mobilyalardır. Birçok evsahibi evlerindeki bu kullanışlı ve kaliteli tasarım harika yapıların bakımı konusunda aynı düşüncelere sahiptirler. Bunlara bakacak olursak, ahşap mobilyaların üzerilerinde delik, çizik, çentik gibi olumsuz görüntülerin mobilyanın değerini düşürmesi ve bunların bu yapıları yenilemeyle faaliyetleri ile halledildikleri takdirde dahi bir izlerinin kalması sebebiyle eski orjinal halleri gibi olamayacakları düşünceleri genellikle çoğu kişide bulunmaktadır. Ancak bu düşüncenin tam olarak gerçeği yansıtmadığını söylemek gerekir. Bu yapıların yenileme işlemlerinin sağlıklı yapıldığı takdirde eski ve bozunmaya uğramış  yeni veya farklı olarak karşımıza çıkması mümkündür. Bu işlemler çeşitli kaplama ve boyama işlerini de kapsarlar, mobilyanızın rengini daha koyu veya açık renge çevirmek, yüzeyindeki pürüzlerin giderilmesi ve çeşitli estetik eklemelerin yapılması ile yeni bir mobilya almadan yeni bir mobilyaya sahip olabilirsiniz.
Bu yapıların  yenileme işlemleri de diğer dekorasyon faaliyetleri gibi farklı tarzda oda tasarımlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlara bakacak olursak :
-Klasik mobilyaların yenilemesinde işlemler genellikle kayıp ve bozuk parçaların onarımı ile başlar. Bunun ardından bu bölgeler çeşitli yapıştırma, zımparalama, boya ve cila işlemleriyle sağlamlaştırılır. Eğer lekeler var ise bu alanlar da temizlenerek mobilyanın orjinal haline gelmesi sağlanır. Bunun üzerine farklı bir tarz hedefleniyorsa mobilyanızın farklı bir renge boyanması, üzerinde farklı malzemeler eklenmesi veya çıkartılması gibi işlemler denenebilir.
-Antik özelliğe sahip olan mobilyalarda önemli olan tarihi görünümün bozulmamasıdır. Bu yüzden bu tarz mobilyalarda yenileme işleminin sınırının nerede olup olmayacağı konusu biraz sıkıntılı olmakla beraber bu konuda atılacak yanlış adımlar tarihi eşyanın değerini bir adımda dramatik şekilde düşürebilirler. Bunun yanında bu tarz eşyalara sahip olan kişiler için birçok farklı yenileme imkanları mevcuttur. Ancak bu tarz müdahalelerin özellikle bu tarz eşyalarla ilgilenen kişilerle beraber yapılması da eşyalarınızın değerinin düşmemesi için daha faydalıdır.
Bu yapılara yapacağınız bir yenileme işleminden ziyade eğer bu kadar kapsamlı bir işlem gerekmiyorsa daha basit bir bakım faaliyeti de uygulayabiliriz. Öncelikle koltuk, masa, sandalye, sehpa veya diğer bir mobilya eşyasının temizliği yapılır, bunun sonrasında tozdan arındırılan mobilyanın yüzeyindeki lekeler de çıkarıldıktan sonra gerekiyorsa cila veya parlatma işlemleri yapılır, kaplamasındaki hasarlar var ise kontrol edilir. Bu tarz bir hafif bakım özellikle antika değeri taşıyan mobilyalar için önerilir.

0 yorum:

elektroniksigaralar