SEKTÖRÜN TÜRKİYE'DEKİ GELİŞİMİ Ağaç ve Kağıt Ürünleri Sektörü'nün en önemli ayağından birini mobilyacılık oluşturmaktadır. Demog...

SEKTÖRÜN TÜRKİYE'DEKİ GELİŞİMİ

SEKTÖRÜN TÜRKİYE'DEKİ GELİŞİMİ

SEKTÖRÜN TÜRKİYE'DEKİ GELİŞİMİ

8 10 99

SEKTÖRÜN TÜRKİYE'DEKİ GELİŞİMİ

Ağaç ve Kağıt Ürünleri Sektörü'nün en önemli ayağından birini mobilyacılık oluşturmaktadır. Demografik koşulların zorlaması ve ailelerin eskiyen mobilyalarını şık ve çekici modellerle yenileme eğilimi, mobilyacılığın 80'li yıllarda hızla gelişmesini sağlamıştır. MDF ve benzeri yeni kaplama malzemeleri, masif malzeme yerine sıkıştırılmış yongadan yapılan suntanın kullanımı, orta ve ortanın altı gelir gruplarındaki mobilya talebini de artırmıştır.

Türkiye modern anlamda mobilya kültürüyle iskemle, masa ve yemek odasının Dolmabahçe Sarayı'nda yerini almasıyla tanışmıştır. Söz konusu ithal ürünler göz ardı edildiğinde 20'nci yüzyıl başına kadar Osmanlı'da hiç mobilya üretilmemiştir. Mobilya sektörünün Türkiye'deki başlangıcı her ne kadar eskilere dayansa da endüstriyel üretim 1970'li yıllarda başlamıştır. 80'li yıllardan itibaren de globalleşme süreciyle tüketici profillerindeki gelişmeler ve değişimler kalite ve güncel model taleplerini beraberinde getirmiştir. Bugün Türkiye İtalyan stili ile yarışma hedefi oluşturan bir mobilya sektörüne sahip hale gelmiştir.
Mobilya sektörüne yönelik faaliyetlerini sürdüren altı dernek bir araya gelerek 2014 Temmuz ayında Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nu (MOSFED) kurdu. Sektörün sorularını daha güçlü bir yapı ile dile getirmek amacıyla kurulan MOSFED, sektörün lokomotif firmalarının bir araya geldikleri derneklerin çatı federasyonu oldu.
Kurucu başkanlığını Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç'in yürüttüğü, başkan yardımcılığı görevlerini OMSİAD  Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ata ve Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Küçük'ün üstlendiği MOSFED; Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD), Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği (MAKSDER), Mobilya Sanayicileri İthalat ve İhracatçıları Derneği (MOBDER),Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İthalatçıları Derneği (MUDER) ve Mobilya Sanayi ve İşadamları Derneği'nin (MOBSAD) kuruculuğunda, sektörün ilk federasyonu olma özelliğini de taşıyor.

1984'te 4 milyon 464 bin adet olan mobilya takım üretimi her yıl % 8 oranında artış göstermiştir. Çocuk ve genç odaları, bilgisayar mobilyaları, farklı sitillerde koltuk ve yemek odası takımları ile zenginleşen ürün skalası, zamanla kendi talebini de yaratmıştır.

0 yorum:

elektroniksigaralar